29 Październik 2018 o 00:01
iBOOD

TomTom GO 5200 World

TomTom GO 5200 World

Bardzo często szyby naszych samochodów usiane są różnego rodzaju urządzeniami od telefonów, przez video rejestratory, kończąc na nawigacjach. Ich obsługa, chociażby z racji ilości może być kłopotliwa, a przede wszystkim niebezpieczna na drodze.

Specyfikacja

Marka: TomTom
Model: GO 5200 World
Gwarancja: 2 lata

•     Dożywotnie mapy i aktualizacje
  •     Dożywotni TomTom Traffic
  •     Aktualizacje za pośrednictwem WIFI

Specyfikacja techniczna

Przekątna ekranu (cal): 5 cali
    Typ ekranu dotykowego: Pojemnościowy ekran dotykowy
    Przekątna ekranu (cm): 12,5 cm
    Rozdzielczość (piksele): 480 x 272
    Typ urządzenia: system nawigacyjny

Mapy

Mapy: na całym świecie
    Dożywotnie aktualizacje map: tak

Funckje

Zintegrowane połączenie internetowe: tak
    Informacje o ruchu na żywo: tak
    Bluetooth: tak
    Text-to-Speech: tak
    Wskazówki dla kierowców: tak
    Asystent prędkości: tak
    Sterowanie głosem: tak
    Inteligentne porady dotyczące trasy: tak
    Inne funkcje: obsługa Wifi, Siri i Google Now, wykrywanie fotoradarów
    Pojemność pamięci: 16 GB
    Format karty pamięci: microSD
    Pamięć trasy: tak
    Ulubione: tak
    Użyteczne miejsca (POI): tak

Właściwości ogólne

Przekątna ekranu (cm / cal): 12,5 cm / 5 cali
    Wielkosć opakowania szer. X wys. X gł. (m): 0,14 x 0,09 x 0,22 m
    Numer katalogowy producenta (MPN): 1PL5.002.00

29 Październik 2018 o 06:05
czarek35t Użytkownik

Bardzo dobra cena— BRAĆ

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 08:05
sherlock33 Użytkownik

A podana cena rynkowa też niższa niż w rzeczywistości – w sklepach 1499, na stronie TomToma nawet 1599 – więc zniżka iBOODa jeszcze lepsza

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 09:28
ampk Użytkownik

Czy w zestawie jest karta SIM która zadziała w Polsce?

Czy jest uchwyt magnetyczny?

Czy obsługuje język polski?

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 13:16
sherlock33 Użytkownik

Jest wbudowany SIM, który działa wszędzie (w Polsce oczywiście też).

W komplecie jest uchwyt aktywny (z zasilaniem).

Obsługuje różne języki  – w tym polski.

Wiem, bo mam :)

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 14:49
Padre_peper Użytkownik

Tak przez ciekawość, czy pokazuje ci 50km/h w mieście, mój model sprzed paru lat w Polsce pokazuje wszędzie  60.

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 16:44
sherlock33 Użytkownik

Tak, pokazuje 50.

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 11:20
marekzyw Użytkownik

Jako użytkownik (co prawda innych urządzeń TomToma) podzielę sie uwagami odnośnie map i Traffica. Kilka dobrych lat temu korzystałem z urządzenia TomTom. Niestety, często zdarzało się, że widząc korek czy zablokowaną drogę proponował objazdy drogami których nawet nie nazwałbym lokalnymi. Moja cierpliwość się skończyła, kiedy pokierował mnie jakimiś drogami wiejskimi, które w pewnym momencie przekształciły się w leśna zarośniętą drogę. W styczniu. Z pół metra nieprzejechanego śniegu. Musiałem objeżdżać tak, że w sumie na trasie która miała trwać dwie godziny nadłożyłem ponad godzinę. Muszę dodać że wybór trasy był ustawiony na optymalną. Wtedy przerzuciłem się na google maps – wtedy jeszcze nie idealne, ale uświadomiło mi główną wadę TomToma w Polsce – błędna klasyfikacja dróg, szczególnie na poziomie lokalne/gruntowe. Przez 5 lat używałem Google maps z których jestem bardzo zadowolony, aż pół roku temu kupiłem nowe auto z wbudowaną nawigacją na mapach TomTom. I pomyślałem super, może coś dopracowali i nie będzie trzeba telefonu podłączać. Ale niestety – ulica przy której mieszkam, od 10 lat wyasfaltowana, u TomToma nadal figuruje jako gruntowa, przez co do domu prowadzi mnie totalnie idiotycznym objazdem (żeby jak najkrócej jechać gruntową). Po drodze do pracy chciał mnie kierować drogą (wg niego gruntową), która zaoszczędziłaby mi 10 km, tylko że to nie jest droga a stare zarośnięte tory kolejowe (rowerzyści tego czasem używają). Tak więc przycisk “Navi” w samochodzie odszedł w zapomnienie.

Jedyna dobra rzecz to inteligentne planowanie tras na podstawie statystyk ruchu. Na długą podróż działa lepiej niż google maps, który wydaje się bazować na natężeniu ruchu w chwili planowania trasy. Jednak w mieście TomTom traffic ma bardzo duże opóźnienie w kwestii informowania o korkach, wypadkach itp. w stosunku do google maps czy Janosika – testowane w nowym aucie. Również szacowany czas opóźnienia z powodu korka jest zazwyczaj mocno zaniżony. Najlepiej wypada tutaj znowu google maps, chociaż też jest daleki od ideału – jakby “nie widzi” totalnego zakorkowania, gdzie przez 20 minut nic się nie rusza i zakłada jakiś minimalny przepływ aut.

Tak więc czy warto? Jeśli dużo się jeździ po Europie – warto – n zachodzie kategoryzacja dróg jest znacznie lepsza (rok mieszkałem w Austrii – tam TomTom działał bez większych problemów z wyborem trasy). W Polsce – moim zdaniem dużo lepiej wypadają bezpłatne google maps.

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 11:35
Predatorg9 Użytkownik

dzieki za wyczerpujaca opinie. rozwaz moze umieszczenie jej na jakims ceneo albo innej porownywarce cen zeby wiecej osob sie o niej dowiedzialo!

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 13:00
Padre_peper Użytkownik

Potwierdzam, cztery lata temu jadąc na Maltę z premedytacją kupiłem najtańszego tomtoma i spełnił swą rolę znakomicie całe Włochy i Sycylię przejechałem bocznymi drogami i wszędzie zaprowadził mnie w punkt bez błędów, objazdów czy dróg o złej kategorii, powrót autostradami mimo remontów i objazdów był również bezproblemowy, na wyspie Gozo korzystałem z tomtoma na najwęższych gruntowych dróżkach gdy tymczasem w Polsce w mojej okolicy istotne błędy są nawet w przebiegu dróg asfaltowych, ba, nawet w centrum Łodzi próbował omijać za wszelką cenę skrzyżowanie które od lat nie było nawet w remoncie a wg tomtoma jest nieprzejezdne. Na liczne wyjazdy za granicę polecam, do jeżdżenia głównie po Polsce serdecznie odradzam.

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 14:53
godol Użytkownik

Mam dokładnie ten sam model i użytkuje go dosyć intensywnie od roku. Co kilka miesięcy jest update map. Fajnie, że jest wifi i działa to w miarę OK.

Największa zaleta to wbudowany SIM który działa praktycznie wszędzie więc nie ma konieczności włączania tetheringu z telefonu. Jeżdżąc często po zatłoczonych autostradach na zachodzie europy bardzo przydaje się tomtom traffic. Dodatkową zaletą jest platforma MyDrive którą obsługujemy z aplikacji w telefonie albo z przeglądarki na laptopie. Dzięki MyDrive jestem w stanie bardzo szybko zaplanować trasę i przesłać ją do nawigacji w samochodzie gdy siedzę sobie przed biurkiem nawet gdy nawigacja jest uśpiona czy wyłączona. Jak tylko nawigacja się uruchomi automatycznie zostaje zsynchronizowana z MyDrive i wysłana trasa czy cel podróży zostaje momentalnie wyświetlony na nawigacji. Po dołożeniu karty microSD można mieć całą Europę i Stany na jednym urządzeniu więc jak ktoś jeździ często po różnych kontynentach może się przydać.

Z rzeczy które nie lubię:

- wolna jak na dzisiejsze czasy obsługa nawigacji. Czasami łapie lagi i trzeba chwile poczekać zanim zareaguje na wpisywane dane z klawiatury dotykowej czy podczas scrollowania. Dlatego wolę planować cele podroży czy trasę poprzez aplikację MyDrive i automatycznie synchronizować z nawigacją

- słaba rozdzielczość ekranu choć to ma też swoje zalety bo przy zaniku zasilania nawigacja może dłużej pracować. U mnie jest podpięta permanentnie w zasilanie więc nie ma to znaczenia

- zestaw głośnomówiący czy system rozpoznawania mowy / sterowanie głosem (niedostępny w polskim języku) jest bezużyteczny. Próbowałem kilka razy po angielsku i niderlandzku ale nawet dla kogoś jest native speakerem nie jest to wygodne bo często komendy są niepoprawnie lub  w ogóle nie rozpoznawane

- jest za droga

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 16:41
sherlock33 Użytkownik

Obsługa głosowania w j. polskim jak najbardziej działa i to w obie strony. Trzeba tylko przełączyć na syntezowany głos, a nie nagrane Simple. Wtedy również mówi nazwy ulic, którymi mamy jechać.

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 16:42
sherlock33 Użytkownik

Miało być ’sample’ oczywiście

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 18:41
Pugilares Użytkownik

Nieprawdą jest jakoby głosowe sterowanie nawigacją nie działało w języku polskim. Działa i to zadziwiająco skutecznie – w ogóle nie dotykam nawigacji. Faktem jest, że nazwy ulic, które pochodzą od czyjegoś nazwiska rozpoznaje poprawnie wtedy, kiedy mówię razem z imieniem. Np. nie rozpozna “Jedź pod adres – Krasińskiego jeden Warszawa”. Rozpozna bezbłędnie “Zygmunta Krasińskiego jeden Warszawa”

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 16:52
sherlock33 Użytkownik

Dorzucę jeszcze jedną istotną zaletę – można zgłaszać własne poprawki co do map/dróg/dozwolonych prędkości/kierunku jazdy/przejezdności itp. Weryfikacja trwa kilka do kilkunastu dni i potem zmiany są uwzględniane w tzw aktualizacjach na podstawie społeczności tom tom. Średnio co 2 – 3 dni. Ja w ten sposób doprowadziłem do uporządkowania okolicy w której mieszkam  :)

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 18:02
godol Użytkownik

Ja zgłosiłem też u siebie jedną ślepą uliczkę i to kilka razy ale nigdy to nie zostało uwzględnione w Map Share. Być może zgłoszenie musi być od kilku użytkowników.

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 19:46
Padre_peper Użytkownik

Potwierdzam, zgłaszałem zamianę nazw ulic leżących obok siebie kilkukrotnie, bez rezultatu a przecież mogą sprawdzić w innym źródle a nie liczyć że zgłosi to kilka osób

Odpowiedz

29 Październik 2018 o 20:53
sherlock33 Użytkownik

A zmieniał się wam status zgłoszenia? Bo po zaznaczeniu zmian na mapie najpierw jest ‘werfikowane’ potem ‘potwierdzone’ czy jakoś tak,  a potem już chyba znika i jest na mapach. Jak nie będzie w małych aktualizacjach, to może przyjdzie z główną…

Odpowiedz

Musisz być zalogowany aby wysłać komentarz.

Potrzebujesz nazwy użytkownika aby komentować na forum. Kliknij w przycisk poniżej aby wybrać nazwę.